Nawigacja mobilna menu

 

 

 
 
Zapraszamy na warsztaty plastyczne z Barbarą Trzybulską, które odbędą się 03.06.2017 r. o godzinie 11.00 podczas XV edycji Portu Poetyckiego w Chorzowskiej Sztygarce, ul. Piotra Skargi 34 (Klub Muzyczny Tlenownia). Zgłoszeń można dokonywać za pośrednictwem maila: portpoetycki@wp.pl
 
Ilość miejsc ograniczona
Wstęp wolny
 
 
Barbara Trzybulska – ukończyła studia na wydziale Ceramiki i Szkła w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej, ASP we Wrocławiu. Ceramiczka i moja przyjaciółka. Nie rozmawiamy ze sobą tak często jakbyśmy tego pragnęły, ale czy przyjaźń wymaga aż tylu słów? Patrzę na Basine prace i wiem, co się dzieje. Siedzi nad wodą, jest staw, są kwiaty malowane angobami, misy, dzbany, butle, skrzynki. Jej prace bliskie naturze, przypominają o cudowności tego świata, działają jak kompozycje ziół na konkretne schorzenia. Prace, które przypominają jak wiele jest kultur, tradycji, coś co nie przemija. Obserwuję jak kontempluje świat wewnętrzny, a kiedy gubi niebo, lepi je na nowo. Podobnych doznań dostarcza mi wpatrywanie się w ocean. Prace Baśki naznaczone są symbolami, przez co nie mogą się znudzić. Kiedy wysłałam jej swoją książkę, zadziałał naturalny mechanizm, w którym połączyła to, co materialne, zmysłowe, naturalne i odwołała się do swojego doświadczenia. Tak powstały kolaże, które są odpowiedzią do moich wierszy. To jest właśnie wejście w przestrzeń, która absorbuje, prowadzi do namacalnego świata sztuki. Tak powstaje nowy język. Właściwie obie zazębiłyśmy się w tym co robimy i tak trwamy. Baśka nie poddaje się presji otoczenia. Mam wrażenie, że nosi w sobie naturalny konserwatyzm, który nie pozwala jej się rozłazić w twórczości. Jej prace są kontynuacją zainteresowań. Czyli nie tylko potrafi malować, formować materiał w którym pracuje. Posiada niezwykłą zdolność , nadaje wszystkim wykonywanym czynnościom, przedmiotom, ważność, co powoduje, że sztuka jest czymś oczywistym. Mam wrażenie, że pieczony przez nią chleb, też jest dziełem samym w sobie.
 
Artystka pogłębia swoją wiedzę i łączy z doświadczeniem. Kompozycje przefiltrowane przez subiektywne odczucia. Baśka tworzy niewyczerpalne interpretacyjnie przedmioty. Przestrzeń, która jej sprzyja, odciska się na jej twórczej pracy.
 
Małgorzata Południak
 
https://trzybulska.com/
 
https://trzybulskaceramika.blogspot.ie/
 
https://www.facebook.com/Rybna.Galeria?fref=ts
 
https://artpubgaleria.blogspot.ie/2014/09/pamiec-ciaa-barbara-trzybulska.html
 

Zapraszamy na warsztaty poetyckie z Bianką Rolando, które odbędą się również 03.06.2017 r. o godz. 11.00, podczas XV edycji Portu Poetyckiego w chorzowskie Sztygarce, ul. Piotra Skargi 34 ( Dzwonnica). Udział w warsztatach mogą zgłaszać poeci przed debiutem lub ci, którzy do tej pory wydali jedną książkę poetycką. Pozostali chętni mogą wziąć udział w warsztatach jako „wolni słuchacze”. Zgłoszeń można dokonywać pod zdjęciem lub za pośrednictwem maila: portpoetycki@wp.pl

Brak miejsc !!!

Pozostałe chętne osoby (do czynnego udziału) zapisuję na listę rezerwowych. Można również zapisać się na warsztaty w charakterze „wolnego słuchacza”

BIANKA ROLANDO (ur. 1979). Jest autorką czterech tomów poetyckich: „Biała książka” (2009), „Modrzewiowe korony” (2010), „Łęgi” (2015) i „Pascha” (2016), a także dwóch książek prozatorskich: „Rozmówki włoskie” (2007) i „Podpłomyki” (2012). Zajmuje się także sztukami wizualnymi, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Już na początku swojej drogi twórczej zwróciła uwagę krytyki – za debiutancki zbiór opowiadań z 2007 roku nagrodzona została literackim Medalem Młodej Sztuki. Z kolei jej poemat „Biała książka” wyróżniony został m.in. Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku.