Nawigacja mobilna menu

Zmaterializowanie słowa

Port Poetycki w Chorzowie to impreza kulturalna zrzeszająca w swoim kręgu poetów, muzyków i artystów plastyków. Istnieje spore grono twórców, którzy nie opuścili żadnej z edycji Portu. Pomysłodawcami i rodzicami Portu jest poetyckie małżeństwo Barbary Janas-Dudek i Jacka Dudka. Przy organizacji wspierają ich Stowarzyszenie Styg Art, Tomasz Pietrzak, Sabina Waszut i Mateusz Czajka.

Impreza finansowana jest głównie ze środków Urzędu Miasta Chorzów.

Impreza składa się z trzech części.

Pierwsza: prezentacje poetyckie gości głównych. Poeci z różnym dorobkiem, w większości posiadający publikacje książkowe, a także debiutanci, nowatorscy, z ciekawymi spostrzeżeniami na temat otaczającego ich świata.

W drugiej części wieczoru prezentują się goście główni poprzednich edycji , imprez towarzyszących i stali bywalcy Portu Poetyckiego.

Trzecia część: przeznaczona jest na prezentację wierszy autorów, którzy zawinęli do Portu po raz pierwszy lub dopiero zaprzyjaźniają się z imprezą.

Dodatkowo każdego roku zapraszamy zespół muzyczny, malarzy, grafików, artystów, którzy zainteresowani są pokazaniem swojej twórczości.  Kuratorem wystaw portowych do roku 2017 była Małgorzata Południak, a od roku 2018 Agnieszka Czyżewska.

Wybór poetów.

Organizatorzy śledzą poetyckie fora internetowe, publikacje konkursowe i wydawnicze. Wyszukują i zapraszają do udziału w imprezie poetów z różnych środowisk literackich, z całej Polski. Prezentowana poetyka jest różnorodna, często zaangażowana, ironiczna, liryczna, kulturo-poznawcza, opisująca zjawiska historyczne i społeczne. Różniąca się formą – od sonetu poprzez wydłużony wers poezji narracyjnej, a skończywszy na krótkich, esencjonalnych formach. Poruszająca szeroko pojęte treści egzystencjalne, widziane oczyma człowieka w różnym wieku, z rozmaitymi doświadczeniami życiowymi, bo tacy właśnie są goście, a zarazem współtwórcy Portu Poetyckiego.

Port to miejsce, w którym spotykają się ludzie; umożliwiamy „młodym” twórcom zaistnieć poza wirtualnym światem, w którym znacznie łatwiej o krytykę, a trudniej o uwagę i konstruktywne komentowanie. Dlatego w 2012 roku powołano do życia Portowe Warsztaty Poetyckie, które do tej pory prowadzili: Maciej Szczawiński, Leszek Żuliński, Karol Samsel, Justyna Bargielska i Jerzy Suchanek, Wojciech Kass i Bianka Rolando, Mirka Szychowiak i Julia Fiedorczuk. Pomagamy zmaterializować swój byt w realnym świecie poetyckim, barwnym, wieloznacznym, a czasem symbolicznym i intuicyjnym.

Dzięki współpracy z Tarnogórską Galerią Sztuki Inny Śląsk corocznie, w przeddzień Portu, zapraszamy do dialogu poetyckiego, czyli prezentacji autorów, połączonego z dyskusją na temat kondycji poezji. 

W latach 2013 – 2015 Port Poetycki przy współpracy z Muzeum Chorzów organizował listopadowe spotkania poetyckie pt. „wiersz na każdą pogodę” połączone z Otwartym Turniejem Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Od 2016 r. spotkania przeniesiono do Kompleksu Dobrego Smaku „Sztygarka”.

W 2014 r. Port Poetycki dzięki współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Chorzowie stał się współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. M. Hłaski oraz Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Okno”.

W roku 2015 spotkania poprzedzające Port Poetycki przeniesiono do Galeri Sztuki MM w Chorzowie i kolejno do Lekkiego Teatru Przenośnego. Ostatecznie od roku 2018 w chorzowskiej Sztygarce, w wigilię Portu odbywają się prezentacje wydawnictw i ich autorów. Do tej pory odwiedzili nas: Wydawnictwo Anagram i Fundacja Duży Format z Warszawy, Wydawnictwo Faktoria z Brzegu oraz Dom Literatury w Łodzi.

W latach 2015 – 2016  trwało kolejne małżeństwo. Współpraca z Ewą Olejarz i Sabiną Waszut zaowocowała powołaniem do życia ćmy portowej, która w ostatni czwartek każdego miesiąca w Bistro & Bar Ćma, mieszczącym się w podziemiach Sceny Kameralnej Teatru Śląskiego, zapraszała poetów i pisarzy. W Ćmie prezentowane były również prace artystów. Uczestnicy spotkania każdorazowo walczyli w „turnieju jednego wiersza”. Ćma Portowa zakończyła swoją działalność w czerwcu 2016 r. 

W czerwcu 2015 r. Port Poetycki zawarł sojusz z Dąbrowską Brygadą Poetycką organizującą Poligony Poetyckie i turnieje jednego wiersza w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, a także coroczne Manewry poetyckie.

W latach 2015-2017  odbywały się warsztaty plastyczne, które prowadziła artystka-ceramik Barbara Trzybulska.

Rok 2017 to współpraca z Lekkim Teatrem Przenośnym mieszczącym się w Chorzowskim Centrum Kultury. W znakomicie przystosowanych pomieszczeniach teatru odbył się pierwszy portowy wieczór Haiku.

W roku 2019 powołano do życia jedyne w Polsce Targi Książki Poetyckiej.

Ku zaskoczeniu organizatorów Port Poetycki, w przeciągu kilku lat swojej działalności, z kameralnej imprezy, która wyrosła w chorzowskiej Tawernie Stary Port (stąd też nazwa przedsięwzięcia), przerodził się w niepowtarzalny festiwal poetycki w sercu Śląska. A wszystko to za sprawą ludzi twórczych, którzy chętnie i gwarnie przypływają na śląską wyspę, między kominy hut i szyby kopalniane.

Chorzowski festiwal poezji cumuje w Sztygarce – odrestaurowanym kompleksie budynków pokopalnianych, a dokładnie w budynku byłego Magazynu Ciekłego Powietrza. Sztygarka to miejsce niezwykłe, przegotowane do prowadzenia tego typu imprez, w którym połączenie dobrego smaku idzie w parze z fachową obsługą oraz zaangażowaniem personelu. W Sztygarce, znajdą Państwo nocleg w pensjonacie, zjedzą obiad restauracji. W kompleksie znajduje się Klub Muzyczny Tlenownia i kawiarnia Pod Wieżą, a właściwie u stóp szybu byłej kopalni Prezydent. Ów szyb, z przepiękną iluminacją pełni rolę latarni morskiej, wskazującej azymut wszystkim pasjonatom Portu Poetyckiego w Chorzowie.

 

fot. M. Dudek

fot. M. Dudek