Nawigacja mobilna menu

SYLWIA DWORNICKA -urodzona w Rybniku, mieszka w Cieszynie.

Ukończyła PWSFTiT w Łodzi w zakresie fotografii. Uczestniczy w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej czarno-białe fotografie to prace świetnie skomponowane, mocne, skupiające się na człowieku w filozoficznym kontekście. To często akty wkomponowane w konkretne, przypisane im przez autorkę, otoczenie.  Za cykl fotografii „Zwałowie” zdobyła pierwsze miejsce w IX edycji konkursu fotograficzno-filmowego „Obiektywnie śląskie”.

W latach 2000-2002 występowała w Teatrze Plastycznym Mariana Bednarka z Rybnika. Obecnie związana z Teatrem Monitoring z Jastrzębia Zdroju, który za spektakl „Puste noce”  (z jej udziałem) zdobył główną  nagrodę 19. Festiwalu Sztuki  Teatralnej w Rybniku oraz wyróżnienie podczas 8. Obserwatorium Artystycznego ENTREE w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Jak by tego było mało, Sylwia para się również filmem animowanym (wyróżnienie z film „Deszcz” w Konkursie Filmowym IV KFA) oraz, zwłaszcza w ostatnim czasie, malarstwem.

Wystawa prezentowana w czasie Portu Poetyckiego 2019 to właśnie prace malarskie. Prace nawiązujące do malarstwa naiwnego zawierają  spory ładunek wcześniejszych doświadczeń autorki. Mam na myśli jej czarno-białe portrety. W malarstwie zyskują kolor – autorka upodobała sobie zwłaszcza soczystą zieleń zestawianą z różnymi odcieniami  różu lub pomarańczu –  oraz cechy sztuki naiwnej. Stanowią świetną charakterystykę portretowanej postaci, są pełne humoru, a jednocześnie głębszej filozofii. Oglądając te obrazy widz uśmiecha się, czuje radość i optymizm. To coś, co daje od siebie autorka, to ten indywidualny rys , który można dostrzec w pracach Sylwii. To, co łączy wszystkie dziedziny przez nią uprawiane, pozornie tak od siebie różne.

Agnieszka Czyżewska – kurator wystawy

 

Aktorki-odchodzą-Sylwia-Dwornicka-2018mail

Zdjęcie 1 z 18