Nawigacja mobilna menu

Fot. Julia Dudek

Ryszard Jerzy Grajek (ur. w 1952 roku w Gnieźnie) – Czechowiczanin od 1972 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Biznesu i Informatyki w Bielsku-Białej oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Życie zawodowe to zagadnienia „twarde”: techniczne i organizacyjne. Zawsze udziela się społecznie.
Wrażliwość na poezję i pierwsze wiersze to okres młodzieńczy. Duch ten towarzyszy całe dorosłe życie. Zrozumiał przeznaczenie gdy odkrył znak, pod którym się urodził: Kaliope. Twórczość z szafy na debiuty w czasopismach, wydawnictwach zbiorowych (krajowych i zagranicznych) oraz własne tomiki… długo czekała, która do dziś wypełnia dorobek literacki.
Od 2013 roku zajmuje się promocją poezji, kultury i sztuki będąc inicjatorem i animatorem międzynarodowego Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice, Salonów Poezji w wielu miastach Podbeskidzia. Jest gościem oraz umożliwia wyjazdy poetom na zagraniczne festiwale. Jest prezesem Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział Bielsko-Bialski.

Alicja z krainy

Poznałem Alicję w krainie… jej figle miraże banały dotykały świat cały. powaga rozwaga i mądrość płynęły z góry jej czarów. każdy chciał łyk z jej pantofelka
poznałem Alicję w krainie słowa… pantofelka nie zgubiła. pewnie zawsze kroczyła. międzygwiezdny pył słowami zapełniała. wielu było pod ich wpływem
zabawa słowem. dar jaki otrzymała nie zamknęła w skrzyni skarbów. obdarowywała jak księżniczka.
poznałem Alicję w krainie POEZJI

tylko poeci… (?)

jesteśmy
poznajemy się
po słowie

mali w zachwycie
wielcy w pokorze

wielcy w zachwycie
mali pokorze

mgłą marzeń okryci

samotni

głodni uznania
głodni sławy

 

***

światłem jesteśmy
gdy jesteśmy.
nocą i popiołem gdy nas nie ma.
czas to ptak co śpiewa.

wiersz (poezja) jest
gdy czytany (a)
Dajmonion efemeryczną duszą poety.
niezrozumiałe to. pokolenia trwa mowa ta.

mali i wielcy
myśl w czyny
w gwiezdny proch zamieniali.
istnienie. zmiany. nieodgadnieni.

słowo jest
jak długo jesteśmy.
gdy czas zrobi swoje
co pozostanie po tym co moje