Nawigacja mobilna menu

Artystyczny Lipiec w Domu Pracy Twórczej Macondo

Macondo Dom Pracy Twórczej

Od roku do Miedźna, w powiecie kłobuckim, przyjeżdżają artyści z całego kraju, gdyż powstał tu Dom Pracy Twórczej „Macondo”. Jest to nie tylko miejsce spotkań i wydarzeń, ale również azyl dla uchodźców z Ukrainy, a w przyszłości również dla artystów.

 

 

Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek od ponad dekady organizują w Chorzowie Port Poetycki, czyli jedno z największych wydarzeń literackich w Polsce (co roku odwiedza je ponad 250 autorów). Teraz, za sprawą małżeństwa, twórcy z całej Polski przyjeżdżają także do Miedźna. Właśnie tutaj powstał Dom Pracy Twórczej “Macondo”, w którym odbywają się spotkania z autorami, wystawy, warsztaty, a także koncerty. „Macondo” jest również schronieniem dla uchodźców z Ukrainy, a w przyszłości, jeżeli zajdzie taka potrzeba, także dla artystów, którzy znajdą się w trudnej życiowej sytuacji. Warto dodać, że to pierwsze tego typu miejsce w tej części regionu.

Macondo Dom Pracy Twórczej
Oficjalne otwarcie Artystycznego Lata w Macondo odbędzie się 2 lipca 2022 r. w siedzibie Domu Pracy Twórczej, w Miedźnie przy ul. Częstochowskiej 86

Program jest imponujący. Drugiego lipca zaprezentuje swoją twórczość, pochodzący z Brzegu, Radosław Wiśniewski — publicysta, prozaik, krytyk literacki. Autor kilku książek poetyckich i prozatorskich. Tłumaczony na niemiecki, angielski, hiszpański, ukraiński, fiński oraz węgierski. Współzałożyciel Stowarzyszenia Żywych Poetów z Brzegu, były redaktor naczelny ex-kwartalnika „Red.” ,a także wieloletni współpracownik „Odry”. Obecnie pracujący nad zbiorem tekstów publicystycznych „Bany zebrane” i kilkoma innymi książkami naraz. W drodze do druku jest jego zbiór wierszy pod roboczym, ciągle roboczym tytułem „7 ksiąg porzuconych”.

 

Ponadto zaprezentowane zostaną działania Iwony Dowsilas, która współpracując z ojcem, Janem Dormanem, wykonała m. in. opracowania muzycznego do jego spektakli: „Niebieski Ptak” (1984r.), „Odważna Księżniczka”(1985r.),„Noc Walpurgii” (1986r.), a od 1998 roku prowadzi Fundację im. Jana Dormana, która zabezpiecza i udostępnia, dla celów badawczych, naukowych i popularyzatorskich, archiwalne zbiory Jana Dormana, związane z jego działalnością artystyczną, twórczą i społeczną. W latach 1986 – 2012 przygotowała 14 wystaw związanych z twórczością Jana Dormana i historią Teatru Dzieci Zagłębia oraz opracowała tekstowo i plastycznie publikacje będące zbiorem wybranych materiałów archiwalnych. Natomiast dla Zakładu Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki PAN przygotowała (w 2001r.), materiały do „Almanachu Sceny Polskiej” (lata1944 – 1959). Za swoją pracę, zarówno zawodową jak i za działalność społeczną otrzymała liczne dyplomy i nagrody.

O oprawę Muzyczną zadba Olha Hochachko, wszechstronnie utalentowana uchodźczyni z Kijowa, mieszkanka Domu Pracy Twórczej Macondo, która zaśpiewa kilka utworów w rodzimym języku.

 

 

Spotkanie poprowadzi Sylwia Kanicka – recenzentka, autorka 2 książek poetyckich oraz autorka komentarzy do zbiorów wierszy Ewy Korczyńskiej. Redaktorka Kwartalnika Literackiego „LiryDram” oraz prowadząca dział recenzji serwisu PoeciPolscy.pl, Ściśle związana z Domem Pracy Twórczej Macondo.

Podczas spotkania odbędzie się również polsko-ukraiński wernisaż sztuki intuicyjnej, którego autorami są uchodźcy z Ukrainy i gospodarze Macondo. 

W trakcie wszystkich spotkań organizowanych przez Dom Pracy Twórczej Macondo można dokonać zakupu niszowych książek, których z pewnością nie znajdzie się w sieciowych księgarniach. Podczas wydarzeń będzie również działał samoobsługowy kącik kawiarniany.

 

 

Przypominamy, że każdy zakup książki, kawy, herbaty, przekąski lub pracy plastycznej wspiera działalność Małego Macondo.

 

Kolejne sobotnie spotkanie odbędzie się 9 lipca.

Obfitować będzie w dużą dawkę poezji, prozy poetyckiej i malarstwa, a wszystko za sprawą dwóch wspaniałych gościń, Katarzyny Zwolskiej-Płusy i Karoliny Kułakowskiej, których twórczość wyróżnia się kobiecością, soczystością i dosadnością zarówno w słowie, jak i obrazie.

 

Katarzyna Zwolska-Płusa, pisze o sobie, że jest przede wszystkim żoną, mamą i psychoterapeutką. Najważniejsza w jej twórczości jest nominacja,  w bieżącym roku, do Wrocławskiej Nagrody Silesius za tom „Daję wam to w częściach”. Odpręża ją jazda pociągami i przebywanie w lesie

Natomiast Karolina Kułakowska to poetka, malarka, ostatnio również prozaiczka. W 2011 roku obroniła dyplom z malarstwa u prof. Lecha Kołodziejczyka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Autorka arkusza poetyckiego Sztaluga w oknie (2007), dwóch książek poetyckich: Puste muzea (2013), Drugie cesarstwo (2017) oraz prozy Dziki marzyciel — opowieść o Oskarze Kokoschce. Laureatka nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki (2014).

Podczas spotkania odbędzie się również wernisaż prac plastycznych Karoliny Kułakowskiej.

 

W kolejnych tygodniach przedstawimy Państwu sylwetki kolejnych gości, a będą nimi Jakub Sajkowski (Poznań), Weroniki Górska (Chorzów), Agaty Chyłek (Tychy) oraz Aleksander Wierny (Częstochowa).

Serdecznie zapraszamy!