Port Poetycki Chorzów
Port Poetycki dla miłośników sztuki odbywający się w Chorzowie
Do Miedźna będą przyjeżdżać artyści z całego kraju. Wszystko za sprawą małżeństwa Dudków z Chorzowa, które w tej niewielkiej wsi w powiecie kłobuckim kupiło stary, dom z ogrodem i w kilka miesięcy przekształciło go w… Dom Pracy Twórczej „Macondo”. Ten ma być nie tylko miejscem spotkań i wydarzeń, ale przede wszystkim azylem dla twórców z całej Polski.
Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek od ponad dekady w Chorzowie organizują Port Poetycki, jedno z największych wydarzeń literackich w Polsce, które co roku odwiedzane jest przez ponad 250 autorów. Teraz za ich sprawą, twórcy z całej Polski będą przyjeżdżać także do małego Miedźna.
W niewielkiej wsi pod Kłobuckiem powstało właśnie „Macondo”, Dom Pracy Twórczej, w którym odbywać będą się spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, a także koncerty. „Macondo” ma być także schronieniem dla twórców, którzy znaleźli się w trudnej życiowej sytuacji. To pierwsze tego typu miejsce w tej części regionu.
– Pięć miesięcy temu, w szczycie pandemii, kupiliśmy w Miedźnie kawałek ziemi z kilkoma niewielkimi nieruchomościami. Największy dom wymagał pracy, a mniejszy kapitalnego remontu. Mieliśmy jednak jasny cel. Zależało nam na stworzeniu azylu twórczego blisko natury, miejsca, które tętnic będzie życiem kulturalnym – mówi Barbara Janas-Dudek, współtwórczyni „Macondo”.
Z pomocą ruszyli znajomi, głównie poeci i pisarze. Kilkadziesiąt osób z całego kraju zakasało rękawy i przyłączyło się do remontu. Ruszyła też zbiórka na Zrzutka.pl, bo potrzeb jest sporo.
– Prace od miesięcy trwają praktycznie non stop, dzień i noc. Musieliśmy wymienić instalację, podłogę, drzwi, ale także całkowicie zaadaptować duży dom i to przy skromnym budżecie. Pomogli jednak artyści, którym spodobała się idea miejsca. Wiele mebli sami stworzyliśmy, część dostaliśmy i odnowiliśmy. Kiedy jednak ma się pasję do czegoś, sił twórczych nie brakuje – mówi Janas-Dudek.
Tych nie zabrakło, bo 5 miesięcy od zakupu działki w Miedźnie Dom Pracy Twórczej „Macondo” jest prawie ukończony i powoli zaczyna tętnić życiem artystycznym.
– Główny budynek jest praktycznie wyremontowany. Co więcej, gościł już pierwszych poetów i muzyków. Chcieliśmy zobaczyć, jak się sprawdza. Zdał egzamin! Mały domek jest jeszcze w remoncie, sporo jest do zrobienia. Trzeba wymienić elewację i dach. Ukończone są natomiast prace nad ogrodem, trwają prace nad tarasem-sceną, na której występować będą twórcy – mówi Jacek Dudek, współtwórca „Macondo”.
Mimo iż prace wciąż trwają, artyści już pukają do „Macondo”. – Lista chętnych, aby tu przyjechać robi się coraz dłuższa. Ledwo ruszyliśmy, a już mamy w planach spotkania z poetami, a także wieczory autorskie, mini koncerty, wystawy i kiermasze książek. Wszystko wskazuje więc na to, że Miedźno wkrótce stanie się ważnym miejscem na artystycznej mapie Polski i woj. śląskiego, co cieszy – dodaje.
Tym bardziej, że twórcy miejsca mają ambitne plany. – Dom będzie miejscem pracy artystów. Będą mogli tutaj zaszyć się i z dala od zgiełku miasta pracować np. nad książką czy obrazami. Ma być więc swoistą pracownią, ekologiczną, agroturystyczną, blisko natury. Będzie to też miejsce spotkań i integracji twórców nie tylko z regionu, ale z całej Polski i Europy. „Macondo” ma być także tymczasowym miejscem noclegowym, w szczególności dla artystów, którzy znaleźli się na zakręcie np. z powodu utraty pracy w pandemii – mówi Barbara Janas-Dudek.
Jak podkreślają Dudkowie, swoim projektem chcą przywrócić ideę domów pracy twórczych, które przed dekadami, były ważnymi ośrodkami integracji artystów. – Julian Tuwim, Wisława Szymborska, Marek Hłasko, Czesław Miłosz czy Stanisław Lem – to twórcy, którzy często gościli w Domach Pracy Twórczej, w tym w tak kultowych miejscach jak Willa „Astoria” w Zakopanem. Do „Macondo” chcemy przenieść ten klimat, sprawić, że idea domów znów wróci i stanie się ważnym elementem życia kulturalnego w Polsce – dodaje.
Oficjalne otwarcie Domu Pracy Twórczej “Macondo” odbyło się 2 lipca. Tego dnia zaprezentował się pochodzący z Kórnika poeta, autor opowiadań, esejów, recenzji i tłumaczeń Omir Socha. Jego wiersze były tłumaczone na język serbski, białoruski i niemiecki.
-Omir Socha rozpoczął występ od melorecytacji swoich wierszy przy akompaniamencie gitary. Macondo zalała fala dźwięków i słów. Na koncert przybili m.in. sosnowiecki poeta Marcin Rokosz oraz częstochowska poetka Katarzyna Zwolska-Płusa, którzy na stałe wpisali się już w życie domu pracy twórczej. Rozmowy o poezji i recytacje wierszy przy akompaniamencie Omira, trwały do późnych godzin wieczornych. Klimat spotkania przeniósł uczestników w cudowne dla literatów dwudziestolecie międzywojenne, kiedy to twórcy upojeni wolnością poetycką spotykali się w kawiarniach, prowadząc długie, filozoficzne rozmowy o literaturze – relacjonują twórcy Mocondo.
Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek nie zapomnieli również o najmłodszych gościach. W Starej Drewutni, gdzie odbywał się koncert zorganizowano kącik zabaw dla dzieci, a po oficjalnej prezentacji Omir Socha zagrał i zaśpiewał kilka angielsko-polskich piosenek specjalnie dla najmłodszych.
Dnia 10 lipca 2021r odbyło się spotkanie z Jarosławem Trzesniewskim-Kwietniem i jego najnowszą książką pt. Piwnica Mozarta. Książką niezwykłą, o której Barbara Jans-Dudek napisała:
[…] Książka świetnie wyłuskująca paradoksy rządzące światem, reklamą i konsumpcją.[…]
Piwnica Mozarta, Jarosław Trześniewski Kwiecień, okładka miękka, papier delikatny, niczym pergaminowa skóra więźniów ukrytych między kartkami. Pasiaki tych, którzy odeszli. Hipermarkety obozów. Dobrowolni więźniowie promocji i wyprzedaży. A wszystko to w nutach, dźwiękach, które dotarły tu wbrew wojnom, chorobom rozwojom i niedorozwojom cywilizacji.
Czytajcie w jej stęchłym zapachu, krokach, uderzeniach metafor! Czytajcie w dźwiękach i historii jednostki. […]
O oprawę muzyczną spotkania zadbała siedmioletnia Sara Płusa, która jest uczennicą pierwszej klasy Szkoły Podstawowej „Akademia Soward” i od roku uczy się grać na wiolonczeli metodą dra Suzuki.
Wiersze poety deklamował kolega po piórze, który dotarł do Macondo wprost z Warszawy, Dawid Staszczyk.
Tydzień później do Macondo ponownie zawitali artyści. Tym razem byli to członkowie Wolnej Inicjatywy Artystycznej Wytrych z Rybnika
Leszek Sobeczko – współzałożyciel Wolnej Inicjatywy Artystycznej – Wytrych w Rybniku. Inicjator magazynu artystycznego o tej samej nazwie, gdzie pełni funkcję redaktora naczelnego, a także pomysłodawca Biblioteczki Wytrycha i Konkursu Jednego Wiersza im. Janiny Podlowowskiej. Sobeczko to przede wszystkim poeta i autor dwóch tomów wierszy, o których opowiadał gościom zgromadzonym w Macondo, oraz wszystkim tym, którzy oglądali relacje live na Facebook’u.
Adam Marek to poeta, autor czterech tomów wierszy, współzałożyciel i redaktor Wytrycha. Współpracuje z wieloma twórcami, np. malarzami: Leszkiem Kostujem, Beatą Woźniak czy fotografikami: Pawłem Tatarczykiem, Marią Kuczarą, tworząc ekfrazy do ich prac.
Tadeusz Kolorz – pieśniarz, artysta kabaretowy, kompozytor i autor tekstów piosenek. Współorganizował szereg renomowanych imprez w Krakowie (PAKA, FAMA, Jazz Juniors) oraz w Rybniku (Rybnicka Jesień Kabaretowa – RYJEK). Aktor kabaretu „NIC” – formacji, która zainicjowała rozwój obecnego ruchu kabaretowego w Rybniku.
Słowo czytane i śpiewane okraszone muzyką rozbrzmiewało w Domu Pracy Twórczej do późnych godzin wieczornych.
Przypomnijmy, że podczas wszystkich spotkań organizowanych przez Dom Pracy Twórczej Macondo można dokonać zakupu niszowych książek, których z pewnością nie znajdzie się w sieciowych księgarniach. Kiermasz “10 zł dla kultury” organizowany będzie w każdy weekend wakacji.
Założyciele Domu Pracy twórczej Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek nadal zbierają środki na dokończenie remontu Małego Macondo, miejsca noclegowego dla artystów, w szczególności dla tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Mają świadomość, że czas wakacji nie służy tego rodzaju akcją, ale nadal liczą, że dzięki wsparciu ludzi kultury i sztuki projekt zostanie doprowadzony do końca, a Dom Pracy Twórczej, z bazą noclegową będzie mógł rozpocząć kolejny element swojej działalności, którym będą wszelkiego rodzaju warsztaty z wybitnymi postaciami z życia artystycznego. Poczynając od literatury, poprzez muzykę, a kończąc na sztukach plastycznych.
Działania Domu wspierają również poeci z całej Polski umieszczając na swoich profilach Facebook’a filmy z odczytami swoich wierszy i adnotacją „Wsparcie dla Małego Macondo https://zrzutka.pl/dom-pracy-tworczej-macondo „. Do tej pory w akcji wzięli udział: Dominika Lewicka-Klucznik, Radosław Wiśniewski, Małgorzata Anna Bobak-Końcowa, Jakub Sajkowski, Marek Lisiński, Sylwia Bil z etiuda dla dzieci, Wioletta Pawlak, Elżbieta Lipińska, Janusz Radwański, Robert Kowalski, Ewa Jarocka, Karolina Kułakowska, Dawid Staszczyk i Katarzyna Zwolska-Płusa. Wszystkie prezentacje można obejrzeć na stronie Domu Pracy Twórczej Macondo.
Projekt może wesprzeć także online, za pośrednictwem zbiórki organizowanej na portalu zrzutka.pl. Można ją znaleźć po hasłem “Dom Pracy Twórczej Macondo”.
Bez wsparcia finansowego gospodarze DPT nie będą w stanie ukończyć remontu Małego Macondo, które ma się stać bazą noclegową dla artystów, w szczególności tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
Prace nad „Macondo” można podglądać na Facebooku: https://www.facebook.com/taraspoetyckidudek/