Nawigacja mobilna menu

Agata Cichy – polonistka, poetka, aktorka teatralna, pasjonatka malarstwa i fotografii artystycznej, animatorka kultury w Tychach. Twórczyni i realizatorka projektu spotkań literackich, Scena Słowa /od 2014 roku Salon Literacko-Kulturalny, później Salon Słowa/ oraz propagatorka i wieloletnia organizatorka Czytań rocznicowych – ogólnopolskiego projektu Beaty Patrycji Klary. Wieloletnia członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tychach.
Debiutowała wierszami w almanachu „Myśli w słowach zapisane” (Wydawnictwo Małe, Kraków 2010). Debiut książkowy w 2013r. albumem ekfraz „Uśmiech sennego słońca” (Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna. Sandomierz). W 2019 ukazała się książka poetycka „Piołun” (Instytut Mikołowski).
Publikowała w almanachach, ostatnie: „111.antologia Babińca Literackiego” (Fundacja Duży Format) i „Od wschodu do zachodu. Antologia wierszy Polaków z całego świata” (projekt R. Tondery z czasu pandemii 2020/21). Wiersze ukazały się również w pismach, min. w polsko-angielskim wydawnictwie Mega*Zine Lost &Found (free online art magazine); w Czasopiśmie Ogólnoświatowego Korespondencyjnego Klubu Emigrantów (2014-2016); w Afroncie. Kwartalniku literacko-artystycznym; w Helikopterze. Internetowym Magazynie Artystyczno-Literackim (2017); we Frazie. Ogólnopolskim Piśmie Literacko-Artystycznym; czasopiśmie literackim Inter; w Śląskiej Strefie Gender. Wortalu Literackim; na funpage Babiniec literacki (2018).
W lipcu 2018r. debiutowała tekstem prozatorskim „Zawsze ładnie opalona” w Ogólnopolskiej Gazecie Literackiej. Migotania.
Laureatka ogólnopolskich i lokalnych konkursów poetyckich, min. nagroda honorowa w OKP „Wielki Iluminator”(2017), wyróżnienie w XIII OKP im. Kazimierza Ratonia (2017), laureatka V OKP „Erotyk na Krechę” im. Tadeusza Stirmera (2018), I miejsce w Turnieju jednego wiersza im. Dziekańskiej w Chorzowie (2018).

Od kilku lat swoje prace malarskie, grafiki, fotografie i ekfrazy prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych, min. cykl ekfraz „Błyskotki – ThinkPinkGang” galeria na Wyspie Tamka (Wrocław2017); „Szkicowniki” galeria „bez profilu” Uniwersytetu Śląskiego (Cieszyn 2017/2018); „Głębiny”, Galeria na 6 i galeria w Centrum Kultury Śląskiej (Gliwice i Nakło Śląskie, sierpień-listopad 2018); „Scena” – projekt duo Galeria SDK (Tychy, listopad 2018). Jej prace graficzne stanowiły ilustrację do książek oraz pism, m.in. ukazały się w książce „Po drugiej stronie miłości” (Wyd. św. Macieja Apostoła Tarnowskie Góry 2013) oraz w Pűf – Pufie. Magazynie Transcendentalno-irracjonalnych turpistów i Wytrychu. Magazynie Literackim Wolnej Inicjatywy Artystycznej. W 2021 r. otrzymała kwalifikację swoich fotografii do wystawy w 21. Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021.

Od 1989r. aktorka teatru alternatywnego Belfegor, z którym wystąpiła w kilkunastu sztukach na scenach lokalnych i ogólnopolskich. Brała również udział w realizacji dwóch spektakli Teatru dramatycznego Tychy, Andrzeja Marii Marczewskiego: „Przed sklepem jubilera” i „Sanatorium pod klepsydrą”. Z tyskim Teatrem T.C.R zrealizowała jednoaktówkę Ingmara Villqista „Kostka smalcu z bakaliami” (2015) i „B.ardzo” Piotra Kumora (2018). Gościnnie występowała również w Teatrze HoM w „Locie nad kukułczym gniazdem” oraz Teatrze Gęba w spektaklu „Powrót do Edenu”. Premiera ostatniego spektaklu Teatru Belfegor „Bal w operze” w reżyserii S. Żukowskiego odbyła się wiosną 2019r.
W 2018 r. zadebiutowała na VII Tyskim Festiwalu Performance – Cztery rzeczy, gdzie zaprezentowała swój projekt „Głębiny” i w Galerii na 6 w Gliwicach, na wernisażu wystawy Kolektywu Thinkpink Gang, pokazała kolejny performance, „GłębinyII”. Była współtwórczynią podgrupy artystycznej Thinkpink Katogang (Katowice), działającej wg. projektu ThinkPink Gang, kolektywu artystek (fotografów, plastyków, performerek) we Wrocławiu. Latem b.r ukończyła I stopień Kursu Vedic Art i obecnie pracuje nad własnym projektem terapii poprzez literaturę, malarstwo i ekspresję ruchową.

Fot. Michał Dudek